fbpx

Paylaş

Saten alçı yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Boya uygulaması öncesi alt zemin son kat perdah alçı ile tamamlanır Uzun süre boya kullanımı için rahat ve firesiz uygulamaya olanak sağlar.

Saten alçı bünyesinde bulunan katkı maddeleri sayesinde harç suyunun mevcut zemin tarafından emilmesini engeller.

SATEN ALÇI NASIL UYGULANIR

Uygulama öncesi duvar yüzeyinde bulunan toz ve yapışmayı engelleyen maddeler temizlenmelidir. Temiz bir kaba su doldurun su yüzeyini örtecek biçimde saten alçı ilave edilir. Harç karışımı yapılır homojen kıvama gelinceye kadar bu işlem devam eder kabın içerisinde bulunan alçının kuruma süresi 1 saati geçtiği zaman uygulama yapılamaz.

Saten alçı yüzey uygulaması Uygulama sıva malası veya çelik ıspatula ile yapılır alçının kuruduktan sonra kalan izleri tıraşlanır. Boya uygulamasına hazır hale gelmesi için zımpara yapılır yüzey temizlenir.

ESKİ BOYALI YÜZEYLERE SATEN ALÇI UYGULAMASI NASIL YAPILIR

Eski boyalı duvar yüzeylerine eski boyalar olduğu için direk olarak alçı uygulaması yapılamaz. Boyalı duvara alçı uygulayabilmek için bazı yapılması gereken işlemler vardır. Öncelikle duvar yüzeylerinin uygulamaya hazır hale getirmek için spatula çekiç ve darbeli matkap yardımı ile tırtıklayarak duvar yüzeyinde gözenekler açılmalıdır.

Bu işlem eğer yapılmazsa direk olarak boyanın üzerine alçı işlemi yapılırsa çok kısa bir süre sonra duvar kabarmaya çatlamaya dökülmeye başlayacaktır.

Alçı uygulaması ikinci işlem brüt beton astarı uygulanmasıdır. Brüt beton astarı alçının yüzeye daha iyi yapışmasını ve tutunmasını sağlar. Eski ve boyalı yüzeylerde mutlaka yapılmalıdır. Brüt beton astarı uygulanmadan direk olarak alçı uygulanırsa duvar zeminine alçı eski boyalardan dolayı yüzeye iyi yapışmaz ve tutunamaz bu sebeple ileride kabarmalar ve dökülmeler meydana gelir.

ALÇI NASIL YAPILIR?

Boş bir kovaya yarısına kadar dolacak şekilde su doldurulur. Yarım su dolu olan kovanın içine su gözükmeyecek şekilde alçı dökülür. Alçının dinlenmesi için 3 – 4 dakika bekletilir ve sonra alçı mikseri yada bir tahta parçası ile karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlanan alçı uygulamaya artık hazırdır. Alçı küreği alçı malası yardımı ile yüzeye uygulanır. Alçı yüzeye bağlı olarak standart olarak üç kat uygulanır. Birinci kat alçı sıva alçısı iki kat alçı sıva ve saten alçı karışımı üçüncü kat ise sadece saten alçı uygulanır.

Sizin İçin Önerilen Yazılar

blog

KOMPLE EV TADİLATI

SERAMİK KAPLAMA İŞLERİ Granit yada seramik kaplama evlerimizde banyo ve mutfaklarda yoğun olmak üzere hol antre balkonlarda kullanılır. Günümüzde tercih edilen renkler açık doğal taş desenli dijital

blog

EV TADİLATI NASIL YAPILIR ?

1) Ev tadilatına başlamadan önce evinizin ihtiyaçlarını belirleyin. Durum tespiti hem bütçenizi ayarlamanıza yardımcı olur, hem de yaptırmışken hepsi tam olsun diye düşünüyorsanız, hiçbir şeyi atlamamış