fbpx

Paylaş

Öncelikle ışık bandı yapılacak mekanda tavan yüksekliği ölçümü yapılır. Seçilen ışık bandı türüne göre ustalar sistemin taşıyıcılarını monte eder. Ardından uygun ölçüde kesilen alçı panlar, bu taşıyıcı bantlara matkap yardımıyla monte edilir. Bu alçı panların diğer bölümüne profiller yerleştirilir. Alçı panın fazlası kesilir. Daha sonra elektrikçiler bantların içine tesisatı ve aydınlatmaları sistemin içerisine döşer.

Son aşama olarak açıkta kalan ekler, boya ustaları tarafından macunlanarak zımparalanır ve boyanır.

Alçıpan ışık bandı, tavan ile hazır alçıpanın arasına yerleştirilen ve aydınlatma sisteminin görünmediği sistemdir.

GİZLİ IŞIK

Gizli ışık sistemi, binada tonoz ile kartonpiyer arasına yerleştirilerek gerçekleştirilir.

SPOT BANT

Spot bant özellikle belirli bir alanı güçlü ışık yöneltmek ve oraya dikkat çekmek amacıyla yapılır.

KARTONPİYER (  STRRONPİYER ) NEDİR

Evde estetik bir görünüm oluşturmayı kim istemez ki? Üstelik ince detaylara sahip bu görünümü yakalamak için ustaya ihtiyaç duyulmayacaksa, sanırım kimse hayır demez. Modası hiç geçmeyen kartonpiyerleri artık rahatlıkla uygulayabilirsin. Nasıl yapılacağının cevabı köpük kartonpiyerde saklı.Birkaç yıl önce alçıdan üretilen kartonpiyerler günümüzde strafor denilen köpük malzemeden üretilmekte. Bu malzemenin en büyük özelliği ise yüzde 95’nin havadan oluşması ve oldukça hafif olması. Alçı kartonpiyer gibi ağır olmadığından dolayı düşme riski yaratmaz. Ayrıca hafif olmasından dolayı köpük kartonpiyer düşse bile, herhangi bir yaralanmaya yol açmaz. Aynı zamanda plastik boya ile istediğiniz renge boyayabilir, her odaya uygun ambiyansı yakalayabilirsin. Köpük kartonpiyer tavan ile sağlıklı bir şekilde ısı yalıtımı gerçekleştirebilirsin.

Köpük kartonpiyer nasıl yapıştırılır?

Yapıştırmaya öncelikli olarak köşelerden başlamak doğru olacaktır. Kartonpiyer yüksekliğinin yarısı kadar ölçü kesilecek yerden hizalanır ve dışarı doğru kesilir. Tavandan yere doğru 12 santimetrelik işaretler çizilir ve bunlar kurşun kalem ile birleştirilir. Korniş kısımlarında ise, bitiminden itibaren köpük kartonpiyerin monte edileceği yere doğru 2 santimetrelik işaretler çizilir ve diğer çizgilerle birleştirilir.  En eğlenceli kısım yani yapıştırma işleminin başladığı yere gelmiş bulunuyorsun. Yapıştırılacak olan köpük kartonpiyerin altına yapıştırıcıyı sürün. Ve işaretleme yaptığın yerden itibaren yapıştırmaya başlayın. Dikkat etmen gereken en önemli nokta, malzeme birleşim yerlerinin aynı hizaya gelmesi, eğer köpük kartonpiyer figürlü ile ağız ağıza gelmesine dikkat edeceğiz.  Yapıştırma işlemi bittiğinde kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi bittikten sonra sünger yardımı ile ek yerleri temizleyip, pürüzleri düzeltebilirsiniz.  Temizleme işlemenin üzerinden 2 – 4 saat sonra son rötuşlarınızı tamamlayın.

Asma Tavan Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Şüphesiz asma tavan Çağdaş mimari yapıların vazgeçilmez estetik görseli haline gelmiş durumda. Spot ve led ışıklarla muhteşem bir uyum sağlayan asma tavan, oldukça etkili bir görsel yakalamaktadır. Fakat tam da arzu edilen etkilere sahip asma tavan uygulaması için, öncelikle dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur.

– Uygulanacak olan tasarımın evin genel dekorasyonuna uyum sağlaması adına, asma tavan mutlaka doğru biçimde kullanılmalıdır. Bu yüzden öncelikle yapılacak olan seçime dikkat edilmesi gerekir.

– Led ışık ya da spot ışık kullanımı gerçekleştirilecek ise, elektrik uygulamalarının alçıpan eşliğinde koordineli biçimde ele alınmasına özen gösterilmelidir.

– Elektrik çalışmaları ile beraber boya badana işleri de paralel olarak ele alınmalıdır. Yani asma tavan uygulaması bittikten hemen sonra boya badana çalışmalarının yapılmasına önem verilmelidir.

– Dekoratif amaçlı seçilecek olan asma tavan, mutlaka evin genel yapısına uyumlu olmalıdır. Örneğin; yüzlerce ürün arasından seçim yaparken eğer klasik anlayış tercih edilecekse LED ve spot ışıklarla süslenmesi etkili bir görsel sağlayacaktır. Ancak modern bir yapıya sahip imaj yakalanmak isteniyorsa, daha az kalınlığı olan asma tavan seçilmelidir.

– Işıklandırmalar asma tavan modellerine bağlı olarak az veya çok kullanımında uyuma dikkat edilmelidir.

– En önemlisi hizmet alınacak firma bünyesinde profesyonel bir kadroyla destek sağlanan güvenilir bir hizmet alınmalıdır.

Sizin İçin Önerilen Yazılar

blog

KOMPLE EV TADİLATI

SERAMİK KAPLAMA İŞLERİ Granit yada seramik kaplama evlerimizde banyo ve mutfaklarda yoğun olmak üzere hol antre balkonlarda kullanılır. Günümüzde tercih edilen renkler açık doğal taş desenli dijital

blog

EV TADİLATI NASIL YAPILIR ?

1) Ev tadilatına başlamadan önce evinizin ihtiyaçlarını belirleyin. Durum tespiti hem bütçenizi ayarlamanıza yardımcı olur, hem de yaptırmışken hepsi tam olsun diye düşünüyorsanız, hiçbir şeyi atlamamış